194 Görüntülenme
Atatürk Filmi 1. Film İzle
8.9 IMDB Puanı

Atatürk Filmi 1. Film İzle

Kategori
Atatürk filmi, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881-1919 yılları arasında geçen yaşamını beyazperdeye taşır. Hayatının ilk 38 yılındaki süreci anlatan biyografik yapım, Selanik'te doğduğu dönemden Osmanlı ordusuna katılmasına ve Çanakkale Savaşı'ndaki liderliğine kadar olan zamanı konu alır.
Atatürk Filmi Konusu
“Atatürk filmi kaç bölüm?” sorusu merak edilenler arasındadır. Yapım, iki bölümden oluşan tarihsel bir dramadır. Birinci bölümü başkomutan Mustafa Kemal’in 1881-1919 yılları arasında geçen hayatını konu alır. Eseri ilk sahnelerinde Mustafa Kemal, Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü dönemde Selanik'te fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir.
Annesi Zübeyde Hanım ve babası Ali Rıza Efendi tarafından sevgiyle büyütülür ve küçük yaşlardan beri öğrenmeye meraklıdır. Orta ve lise eğitimini Selanik'te tamamlar ve askeri okula giderek burada Harp Akademisi'nde subaylık rütbesini alır, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı'nda önemli görevlerde bulunur. 1881 ile 1919 arasındaki geçen yılları merkeze alan yapım, o dönemde liderlik eden başkomutanımızın idealistliğini etkileyici bir şekilde gözler önüne serer.
Oyuncu Kadrosu
Atatürk 1881-1919 filminin başrolünde başkomutanımıza hayat veren Aras Bulut İynemli’ye Songül Öden ve Mehmet Günsür eşlik eder. Sarp Akkaya, Esra Bilgiç, Emre Yetim, Alican Barlas ve Berk Cankat gibi isimleri de diğer önemli görmemiz mümkündür. Yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin’in yer aldığı projenin senaryosu Necati Şahin imzasını taşır.